Změny v dopravě od 1.ledna 2015

Dopravní Podnik Města, podobně jako jiné dopravní podniky českých měst, také chystá změny v městské hromadné dopravě. Tyto změny však mají zahájení přesně na Nový rok, 1.ledna 2015. Co to znamená pro cestující a co pro nás řidiče? Čtěte dále.

Zdražení jízdného!

Od Nového roku dochází ke zdražení základní jízdenky z 15 na 16 korun. Ceny ostatních jízdenek zůstávají stejné. "Zdražení je nepatrné a doufáme, že neodradí občany od cestování MHD," vysvětluje tiskový mluvčí DPM Roman Mlčák. "Dlouhodobě se potýkáme se špatným financováním ze strany města, které nechce na MHD přispívat více a stav vozového parku je rok od roku horší," komentoval ředitel Miloš Lahvoň. "Za chvíli nebudeme mít s čím jezdit, nemáme na opravy, celý podnik je zadlužen," doplnil ředitel. Zeptali jsme se i na Vaše názory: "Je to nehoráznost! Takhle budu muset nosit v peněžence více mincí, teď mi stačí desetikoruna, pětikoruna a jedu," překvapil náhodný kolemjdoucí.

Přečíslování linek

Změny se také týkají samotného značení linek, dojde totiž k přečíslování hned tří z nich. Z linky 14 se stane linka 24, z linky 19 číslo 29 a 18 se změní na 28. "Je to v souladu s nově zavedeným systémem značení, tyto 3 linky nevyhovovaly. Cílem není zbytečné matení cestujících, ale právě naopak zjednodušení orientace," uvedl Mlčák. Čísla od 10 do 19 mají obsadit trolejbusové linky. Od 20 po 29 jsou čísla vyhrazena právě pro městské linky projíždějící centrem. Tato změna je ale přinejmenším diskutabilní, reálný přínos je téměř nulový, cestující stejně nerozeznávají trolejbus od autobusu a v době uzávěrky se nám nepovedlo zjistit, jestli dopravní podnik plánuje obsadit všechna uvolněná čísla. "Umíte si představit ty chudáky důchodce, kteří čekají na svůj autobus linky 18, a místo toho jim přijede linka 28? Kolik z nich asi nastoupí, když jsou zvyklí jezdit na nákup 20 let stejnou linkou? To jsou zase změny k ničemu," rozhořčeně dodává cestující.

Dopravní obslužnost městské části Zborov

Naopak příjemnou změnou je prodloužení linky 16 z Městských lázní až na terminál za Zborovem. Tam bylo nově vybudováno parkoviště Park & Ride a předpokládá se rozvoj této zanedbané oblasti. "Hodně jsme do terminálu investovali a byli bychom rádi, kdyby se nám investice alespoň vrátily. Jsme domluveni i s dopravci příměstských a meziměstských linek, od nového roku tam budou také zajíždět," nadšeně řekla starostka Zborova Jana Špačková. "Stavbu trolejbusové trati se nám podařilo dokončit o půl roku dříve, proto již nyní může dopravní podnik zahájit provoz" dodává mluvčí společnosti Tramstav. Výhodou je i částečná obsluha průmyslové zóny Zborovská pole, která v posledních letech zažívá nebývalý boom. Obyvatelé samotného Zborova se ale k celé věci staví skepticky, reálné přínosy prý terminál nemá. "Ten terminál tu stojí už 30 let a nikdy nebyl využit ze 100%. Navíc máme opravdu radost z toho, že nám tu budou pod okny každé ráno projíždět desítky autobusů a aut." ironicky komentuje předsedkyně sdružení Zborovské matky.

Autorská práva

SIMT MHD © 2011 - 2017

Všechna práva vyhrazena.

Online platba

Visa MasterCard
Verified by Visa MasterCard SecureCode